Vlci u nás

18. července 2007 v 19:40 | Grise Louve |  vlci u nás
V minulosti žili vlci ve většině českých a moravských pohoří, avšak byli neuváženě vyhubeniNa úzeí CHKO Beskydy se praktickou ochranou těchto vzácných a chráněných šelem zabývá Správa chráněné krajinné oblasti Beskydy.Budoucnost vlků na našem území je závislá jak na ochraně ,,našich'' vlků, tak na ochraně tohoto druhu v sousedních státech, odkud k nám vlci přicházejí.
První pozorování vlků v Beskydech bylo na podzim roku 1994 na Bílé nedaleko moravsko-slovenské hranice.Příchod vlků do Beskyd souvisel se zvětšováním vlčí populace na Slovensku (zde nebyli vlci úplně vyhubeni nikdy).Příchod vlků do Beskyd byl nečekaný a místní obyvatelé s tím příliš nesouhlasili. Zemědělci nebyli na šelmy zvyklí a nechráněná zvířata se snadno stávala jejich kořistí. Situaci značně zkomplikovala média, která začala vyvolávat vlnu strachu a přisuzovat vlkům vlastnosti, které nemají. V té době navíc neexistoval zákon na úhradu škod na hospodářském zvířectvu způsobených velkými šelmami. Od roku 1994 se v Beskydech vlci vyskytují trvale, aniž by zdecimovali místní jeleny, srnce a divočáky.I ti obyvatelé horských samot, kteří se vlků báli, museli změnit svůj názor. Vlci zde nikdy nenapadli žádného člověka, naopak, jsou stejně jako ostatní volně žijící zvířata velmi plaší a lidem se vyhýbají.
V roce 1996 Správa CHKO Beskydy dostávala zprávy o upytlačených vlcích (např. vystřílení celé smečky včetně šesti vlčat). Koncem roku 1997 a začátkem roku 1998 byl zaznamenaný počet pozorování vlků nejnižší, hovořilo se o tom, že vlci jsou znovu kompletně vybiti. Z té doby existují i pozorování krvavých vlčích stop. Přesto se v předjaří 1998 objevila zpráva o pozorování 1 - 2 vlků. V současnosti se zde pohybují 2 - 3 smečky vlků čítající dohromady 5 - 15 jedinců.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luděk Špaček Luděk Špaček | 25. září 2007 v 20:10 | Reagovat

hezké

2 Grise Louve Grise Louve | E-mail | Web | 27. září 2007 v 14:24 | Reagovat

děkuji:))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.