Překvapivý výzkum psích lebek: vlky domestikovali už lovci mamutů

12. prosince 2011 v 11:01 | Grise Louve |  novinky
Brno - Vědecké časopisy po celém světě píší o unikátním výzkumu vlčích lebek z Předmostí u Přerova. Jeho výsledky překvapivě odhalily, že k domestikaci vlka došlo už před 25 tisíci lety v době lovců mamutů. Dosud se předpokládalo, že k soužití vlka s člověkem došlo teprve před deseti tisíci lety.
Zkoumáno bylo sedm lebek z Předmostí u Přerova, což bylo patrně největší sídliště lovců mamutů na našem území. Už v 80. letech 19. století je objevili amatérští archeologové. "U tří z nich jsme objevilii znaky, které odpovídají spíše psům než vlkům," popsala spoluautorka výzkumu Martina Galetová.

Rozdíly mezi divokým vlkem a domestikovaným psem

Vědci u zkoumaných lebek měřili délku mozkovny, celkovou velikost lebky a šířku patra. Získaná data počítačově porovnali a na jejich základě rozlišili lebky, které už nepatří divokým vlkům, ale domestikovaným psů. Rozeznávacími znaky psů jsou menší mozkovna, širší patro, jinak uspořádané zuby a celkově smrštěná lebka.
Kromě kosterních změn objevili na lebkách také stopy po rituálech. Lovci mamutů mrtvým psům po smrti prorazili lebku, aby zlý duch mohl odejít z těla. Podobný rituál severské národy vykonávaly také na medvědech. V některých lebkách objevili kosti mamutů zaklesnuté mezi předními zuby. "V takové poloze by pes kost jistě nežral, proto usuzujeme na to, že ji tam lovci mamutů vložili," popsala spoluautorka výzkumu Martina Galetová.

Ceký článek, fotky (vlčí lebky), schéma (domestikace vlka), videoreportáž:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miriam Nývltová Fišáková Miriam Nývltová Fišáková | E-mail | 13. prosince 2014 v 23:33 | Reagovat

Dobrý den, to že jsou psi v předmostí, toho si na základě morfologie i osteometrie všimli badatelé již v tom 19. století. Jen se na to trošku zapomělo :-) a znovu to otevřel tuto utázku prof. Musil :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.