Vlk, či šakal - Jak došlo k domestikaci psa?

4. ledna 2012 v 16:48 | Grise Louve |  něco o vlcích
Konrad Lorenz se domnívá, že pes je mezi domácími zvířaty jediné, které můžeme označit za přítele. K domestikaci psa, ať už z vlka či z šakala, došlo zřejmě zcela dobrovolně...

Konrad Lorenz se domnívá, že pes je mezi domácími zvířaty jediné, které můžeme označit za přítele. K domestikaci psa, ať už z vlka či z šakala, došlo zřejmě zcela dobrovolně...

Dobrovolně se k člověku přidala zřejmě i kočka, tu však dodnes údajně není možné označit za domácí zvíře v pravém slova smyslu. Totéž platí pro další zvířata, která byla spíše "zajata" a fungovala v roli živých zásobáren masa.
Naproti tomu pes se k člověku přidal dobrovolně. Jaké mohly být jednotlivé kroky tohoto procesu?

- vlci či šakali sledují tábořiště lovců mamutů a živí se odpadky; člověka nenapadají.
- lidé jsou rádi, protože "psi" je upozorní na přicházející velkou šelmu či agresory a řad lidí.
- smečka psů přestává člověka při lovu sledovat, ale začíná běhat "před ním". Stopují a staví zvěř. Psi se nebojí ani velkých zvířat, která z dálky obtěžují, když vědí, že jsou lidmi "jištěni".
- smečka psů začala místo nejsilnějšího psa uznávat za vůdce určitého člověka (tato vlastnost je při domestikaci důležitá - lépe lze ochočit zvířata, jejichž skupiny mají jasnou hierarchii; člověk se pak může postavit do jejího čela).
Samozřejmě zůstává i jakýsi dominantní pes, například psí spřežení táhnoucí sáně má stále svého "vůdce". Téma vztahů mezi psy v takovém spřežení je dobře zachyceno například v díle Jacka Londona.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 0:24 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.